HEAD-NYTT-2019-05-17-2.jpg

FOLDER-FRAMSIDAN-2.jpg

SE UNDER EVENT

MEDLEMSBAND I GÖTEBORG CLASSIC JAZZ

De orkestrar som står förtecknade nedan uppfyller föreningens kriterier för medlemsband, dvs

  - bandet har betalt bandavgiften för året

   -bandet spelar klassisk jazz

  - alla bandmedlemmar har betalt medlemsavgiften

  - bandet har en angiven kontaktperson

  - bandet har en e-postadress och gärna, men inte nödvändigtvis, en hemsida

​Band som uppfyller dessa kriterier är berättigade att stå på vår hemsida.

Band som därutöver har organisationsnummer (F-skattsedel) är även berättigade att ingå i listan över mottagare av intresseanmälan till av föreningen arrangerade eller förmedlade spelningar

Medlemsband Bandledare Mobiltelefon E-post
Foggy Bottom Classic Jazz Band Anders Linde 0705707016 anders@notochord.se
Gotheburg City Six,MJQ Jan Jurland 0733121207 jannetrumpet@gmail.com
Gothenburg Swing Society Erling Engström 0705950341 erling.engstrom@telia.com

Hallelujazz

Jan G Nilsson 0705120888 jangnilsson@telia.com

Instant Swing

Jörgen Svensson

0761842864

josven@comhem.se

Mystos Hot Lips Olle Wassén 0733629562 olle.wassen@bredband.net
Papa Piders Jazz Band Bo Lindgren 0707273840 bo431013@gmail.com
Peoria Jazz Band Sture Svarén 0703179840 peoria.jazzband@telia.com

Radiononetten R9

Tommy Forsberg 0735515182 forsbergtommy@hotmail.com
Seaside Jazz Band Christer Svensson 0705540590 christer.ark@telia.com
Sir Bourbon Dixieland Band Stig Nilsson 0706767074 sirbourbon@telia.com
Sôr Ossbonn`s Thomas G-Son Johansson 0705820394 gson48@yahoo.se
Soup Trio Eric Liftig 0708457721 ericliftig@me.com
Svenska Bio Orkestern, Bo Johnson 46708293850 bo@frelina.se
Swing Brothers Johnny Korner 0707488073 j_korner@hotmail.com
The Board Band Bo Johnson 46708293850 bo@frelina.se
The Entertainmen Jan Hvarfvén 0768838855 jaehvar@gmail.com
Tubabanden Bert Slättung 0708579128 jazzbert2@hotmail.com
Westjazz Ralf Elgquist 0707163031 ralf.elgquist@gmail.com
Vintage Jazz Big Band Lars Folkerman 0705490712 lars.folkerman@byberg.se
Öckerö Big Band Bertil Börjesson 0761285990 bertilborjesson@telia.com