Head-nya-hemsidan-3.png

ORKESTRAR

De orkestrar som står förtecknade nedan är endast de som uppfyller föreningens kriterier för medlemsband, dvs

• bandet spelar klassisk jazz

• alla bandmedlemmar har betalt medlemsavgiften

• bandet har en angiven kontaktperson

• bandet har en e-postadress och gärna, men inte nödvändigtvis, en hemsida

Band som uppfyller dessa kriterier är berättigade att stå på vår hemsida.

Band som därutöver har organisationsnummer (F-skattsedel) är även berättigade

att ingå i listan över mottagare av intresseanmälan till av föreningen förmedlade spelningar

 

 

Orkester Hemsida E-mail
Cest Swing www.cestswing.com peter@cestswing.com
Dixieland Rednecks www.dixielandrednecks.se urmas@gothenburgsound.se
Doc Johnson´s Dixie Machine www.djdm.se bo@frelina.se
Evergreen Five   margo.smulders@tele2.se
Fader Bergs New Orleans B http://faderberg.com/ bengt.kalin@booster.se
Foggy Bottom Classic Jazz www.foggybottom.se anders@notochord.se
GBG Classic Jazz Band  

bo@frelina.se

GBG Small Combo   johannes@ohw.se
Gothenburg City Six www.gc6.n.nu

jannetrumpet@gmail.com

Gothenburg Swing Society www.123minsida.se/GothenburgSwingSociety/ erling.engstrom@telia.com
Hallelujazz www.facebook.com/HalleluJazz jangnilsson@telia.com
Happy Jazz Band www.youtube.com/watch?v=KH2ZdHqeSFk roger.malmstedt@home.se
Instant Swing http://instantswing.se/ olehans38@hotmail.com
Jazz Pirates jazzpirates.lassecollin.se lasse@lassecollin.se
Jazz Preachers www.jazzpreachers.com  rune.leander@telia.com
Leopold Jazz Band   I.w.haajanen@gmail.com
Lovisa Jennervall Quartet www.facebook.com/lovisajennervallquartet lovisajennervall@gmail.com
Max Lagers New Orleans St www.maxlagers.se peter.trombon@gmail.com
MJQ med Sonja www.mjq.n.nu/ larsgoran.stoltz@gmail.com
Myrans Orkester  

ase.blomquist@gmail.com

Mystos Hot Lips www.mystoshotlips.se/ olle.wassen@bredband.net
Papa Piders Jazz Band www.papapidersjazzband.se bo.4310@spray.se
People Swing Orchestra www.facebook.com/peopleswingorchestra gustav.davidsson@gmail.com
Peoria Jazz Band www.peoriajazzband.com/ peoria.jazzband@telia.com
Radio Nonetten R9   forsbergtommy@hotmail.com
Red Wing Band   jazzhans@telia.com
Seaside Jazz Band http://seaside.smelink.se/ christer.ark@telia.com
Second Line Jazz Band www.secondlinejazzband.com olof.sk@telia.com
Shoreline Ramblers  

erik.bengan.bengtsson@gmail.com

Sir Bourbon Dixieland Ban www.sirbourbon.nu sirbourbon@telia.com
Skoogzsällskapet   hasse.skoog@hotmail.com
Sôr Ossbonn`s www.ossbonns.n.nu gson48@yahoo.se
Soup Trio   ericliftig@me.com
Stolbandet   dagson@live.se
Sweet Six   jazzbert@compaqnet.se
Swing A´La Carte   perem@comhem.se
Swing Brothers www.swingbrothers.se j_korner@hotmail.com
Swingx www.swingx.se svante@bergo.net
Tant Bertas Jasskapell www.tantbertas.se jazzbert@compaqnet.se
Tenor Madnes   bo.s.nyberg@gmail.com
The Board Band www.theboardband.se info@theboardband.se
The Entertainmen   jaehvar@gmail.com
The Novelty Band   boalftenius@gmail.com
Tina Rahm Quintet   katarina.rahm@comhem.se
Tubasextetten www.tubaband.se jazzbert@compaqnet.se
Vintage Jazz Big Band www.vintagejazz.net jazzbert@compaqnet.se
Westjazz   ralf.elgquist@telia.com
Öckerö Big Band   roland.bertil.flood@gmail.com